פרשנות: לגליזציה בממשלה החדשה?

בשמחה התבשרנו לאחרונה על סעיף מרגש מתוך ההסכם הקואליציוני – יישום רפורמת קנאביס. האם מפה תצא הלגליזציה? בהסכם, אליו מחויבות כל מפלגות הקואליציה, מדובר על אי הפללה של צרכנים כמו גם הסדרה מלאה של שוק הקנאביס, כולל קנאביס רפואי. הסעיף נמצא בהסכם הקואליציוני שנחתם בין מפלגת יש עתיד למפלגת תקווה חדשה:

"הצדדים מסכימים לחוקק את חוק אי הפללה של צרכני קנאביס בסמוך להקמת הממשלה. בנוסף, תקודם חקיקה של הסדרה מלאה של שוק הקנאביס כולל נושא הקנאביס הרפואי תוך שנה מיום הקמת הממשלה, קידום קמפיין להעלאת מודעות וסכנות שימוש בקנאביס וטיפול בהתמכרויות והחלת הרגולציות המקבילות על מכירה ושימוש בקנאביס לקטינים."

בנוסף, הצדדים הסכימו על סעיף שקורא להקמת וועדה מיוחדת לנושא: "הצעות חוק בתחום הקנאביס שידונו בכנסת ינותבו לוועדה מיוחדת שתקום לצורך כך, בראשות ח"כ מטעם תקווה חדשה."

מטופלי קנאביס רפואי עברו לא מעט טלטלות בשנים האחרונות, וכולנו תקווה שהממשלה החדשה תביא בשורה למטופלים. למודי אכזבות, רבים מאיתנו מתייחסים בסקפטיות להסכם שנחתם ולסיכוייו להתממש. ראינו כבר הסכמים שבאו והלכו, קמפיינים סביב נושא הליגליזציה, ואפילו ממשלה שנפלה תוך כדי תהליך החקיקה להסדרת השוק. מרוב הבטחות ושינויים יצאנו מבולבלים, אז הגיע הזמן לעשות קצת סדר בנושא. הממשלה ה-36: מי בעד, מי נגד, ולמה אפשר לצפות מממשלת בנט-לפיד.

לגליזציה של קנאביס

ימנים, שמאלנים, כמעט כולם כבר רוצים לגליזציה

הקואליציה החדשה מורכבת ממפלגות מכל קצוות הקשת הפוליטית, והדעות בנוגע ללגליזציה של קנאביס מגוונות גם הן. באופן מעניין, העמדות בנוגע לקנאביס חוצות קווים מסורתיים של ימין-שמאל, והתמיכה לא מוגבלת לצד זה או אחר של המפה הפוליטית. באופן כללי, לראשונה בתולדות המדינה ניתן לומר שהמגמה היא של תמיכה כמעט גורפת בהסדרה מלאה של שוק הקנאביס.

עם זאת, דובר מפלגת ימינה כבר הספיק בשיחה עם מאקו להוציא הצהרה מעורפלת, לפיה אם הממשלה החדשה תדרש אל הנושא היא תתייחס אליו. בעבר התנגדה המפלגה לנושא באופן מובהק, והיא עלולים להוות מכשול רציני בדרך. שותפם לקואליציה יאיר לפיד, שאין לו היסטוריה ארוכה בתור תומך ליגליזציה, דווקא הצהיר השנה שמפלגתו תומכת בלגליזציה, והיא אף הצביעה בעד הצעת החוק שעלתה בכנסת האחרונה למרות שהייתה באופוזיציה.

מפלגת כחול-לבן בראשות בני גנץ מסתמנת כתומכת לגליזציה ואף הצביעה בעד חקיקה בנושא בממשלה האחרונה, אך קנאביס לא תופס חשיבות מרכזית באג'נדה של המפלגה ולא מופיע במצע שלה. עם זאת, ניתן להניח שיתמכו במהלך כזה אם אכן יצא לפועל. במפלגת העבודה בראשות מירב מיכאלי ניתן למצוא תמיכה חזקה בליגליזציה, ואפשר לשער שחברי המפלגה יקחו חלק פעיל בניסיונות חקיקה בנושא. נראה שח"כ רם שפע (לשעבר כחול לבן) הקיבוצניק מרכז את הנושא הזה מטעם המפלגה, והוא הצהיר שזו אחת ממטרותיו לכנסת הנוכחית.

לגליזציה של קנאביס

בצד השני של המפה הפוליטית, גם תקווה חדשה בראשות גדעון סוער היא תומכת נלהבת בליגליזציה, והיא אף זו שאחראית על הכנסת סעיפי הליגליזציה להסכמים הקואליציונים. חברת הכנסת מטעם המפלגה שרן השכל פעילה בנושא כבר מספר שנים, וידועה בתמכיתה הווקלית בהסדרת שוק הקנאביס. חזון המפלגה בנוגע לקנאביס אף מפורט במצע באופן ברור ובולט, ולא נהיה מופתעים אם היא תוביל את המהלך בכנסת ותקדם אותו מטעמה.

אצל ליברמן יש בעיקר סימני שאלה, ועמדתו בשאלת הליגליזציה מסתורית כמעט כמו האיש עצמו. בעבר חברי הכנסת מטעם ישראל ביתנו הצביעו בעד הצעת ליגליזציה, לאחר שליברמן אפשר להם חופש הצבעה. הימור שלנו? אם הקואליציה תוביל מהלך כזה, ליברמן לא יתנגד.

אצל רע"מ של מנסור עבאס לא הצלחנו למצוא התייחסות לנושא, אך ניתן להניח כי המפלגה השמרנית מתנגדת ללגליזציה. עבאס הצביע נגד הצעת החוק שעלתה בכנסת הקודמת, והניחוש שלנו הוא שרע"מ לא תתמוך בליגליזציה אבל גם לא תהיה זו שתעמוד בדרך.

את זה שמרצ תומכת בליגליזציה כולם כבר יודעים נכון? אולי לא כולם, בכל זאת עברו כמה עשורים מאז שמרצ הייתה בקואליציה. הנושא מופיע באופן שאינו משתמע לשתי פנים במצע המפלגה, ועם כניסתה לקואליציה לראשונה זה זמן רב אין לנו ספק שחברי הכנסת שלה יפעלו לקדם את הנושא. שר הבריאות החדש ניצן הורוביץ' הוא יו"ר המפלגה, ולכן אפשר להעריך שייטיב עם מטופלי הקנאביס הרפואי.

מה יהיה?

קודם כל שיהיה בהצלחה – פוליטיקה היא תמיד יותר מסובכת ממה שנראה לעין. למרות זאת, בחשבון פשוט אפשר לראות שבקואליציה החדשה ישנה תמיכה חזקה ללגליזציה, כשרק ימינה ורע"מ עומדות מן הצד השני של המתרס. אנחנו אופטימיים, כרגיל, אבל לכל הפחות אפשר לצפות לשיפור משמעותי במצב של מטופלי הקנאביס, מכיוון שהעומדים בראש המשרדים הרלוונטים מגיעים ממפלגות אשר תומכות בליגליזציה, ומבינות את החשיבות בטיפול ותיקון של ענף הקנאביס הרפואי.

התוכן בבלוג זה אינו מהווה חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי. קנאביס הינו סם מסוכן, כהגדרתו בפקודת הסמים המסוכנים, על כל המשתמע מכך. רולינג סטונד אינם מעודדים או ממליצים לצרוך כל חומר שהוא ולא יהיו אחראיים על כל שימוש מסוג זה.

דילוג לתוכן